rewolucja-vr
dodał Łukasz Domański

Wirtualna rzeczywistość do tej pory kojarzyła się przede wszystkim z grami komputerowymi. Upowszechnianie tej technologii powoduje jednak jej nieuniknione przenikanie do świata biznesu. Jedną z pierwszych firm, które zauważyły idealne zastosowanie dla VRu są firmy z branży nieruchomości. Już przy użyciu dzisiejszych rozwiązań, możliwości jakie daje wirtualna rzeczywistość dla chociażby deweloperów mieszkaniowych są nieocenione. Wyobraź sobie, że możesz przejść się po swoim przyszłym mieszkaniu, zanim położą pierwszą cegłę na placu budowy. Takiego doświadczenia nie jest w stanie zapewnić, żadna wizualizacja czy makieta.

 

Podział wirtualnej rzeczywistości

Wirtualną rzeczywistość można podzielić na filmy 360° oraz środowiska wirtualne. Czym różnią się od siebie te dwa formaty? Przede wszystkim możliwościami jakie dają twórcy contentu, a następnie odbiorcy doświadczenia.

Film sferyczny (360°) to materiał wideo, który został nakręcony za pomocą zestawu kamer, jednocześnie rejestrujących ujęcie 360 stopni. Dzięki temu możemy oglądać go z wybranego przez nas kąta widzenia. Używając dodatkowo gogli VR do odtworzenia materiału, uzyskujemy wrażenia bycia uczestnikiem nagranego wydarzenia. Główną zaletą wykorzystania tego rozwiązania jest łatwość produkcji takiego materiału. Nagranie go wymaga jedynie posiadania specjalnej kamery oraz umiejętności obsługi prostego programu do video. Filmy sferyczne coraz częściej pojawiają się także w komunikacji marek w social media. Od kiedy YouTube i Facebook zaczęły akceptować ten format stał się on bardzo popularny w Internecie. Niewątpliwą wadą filmów jest jednak często ich niska jakość. Łatwo możemy domyśleć się, że nagrywanie w 360 stopniach wymaga bardzo dobrego sprzętu. Na tak dużej powierzchni, obraz nie będzie tak ostry, jakby chciało tego nasze oko.

Materiał nagrywany przez kamerę sferyczną jest nakładany na kulę, aby powstała możliwość oglądania go z danego kąt widzenia. Powoduje to, że mamy jednak zdecydowanie mniejsze wrażenie przestrzeni niż w przypadku środowisk wirtualnych.

Środowisko wirtualne, w przeciwieństwie do filmu 360° może być w pełni otwarte. Oznacza to, że oprócz oglądania materiału z pewnego kąta widzenia, możemy zobaczyć go z innego miejsca. Obiekty, które widzimy są tworzone w technice 3D, daje to niesamowite wrażenie głębi obrazu. Środowiska wirtualne są w większości projektowane w oparciu o programy, służące do tworzenia gier (np. Unreal, Unity). Daje to ogromne możliwości tworzenia fotorealistycznych produkcji. Deweloperzy projektujący środowisko mogą także dodawać opcje interakcji z obiektami oraz odwzorowywać ich fizykę. Podnosząc na przykład wirtualny przedmiot i puszczając go, upadnie zgodnie z działaniem ziemskiej grawitacji.

W dalszej części tekstu skupimy się właśnie na tym formacie, ponieważ oferuje on wiele więcej możliwości szczególnie biorąc pod uwagę branżę nieruchomości.

 

Prezentacja mieszkań w wirtualnej rzeczywistości

Wirtualna rzeczywistość to aktualnie najlepsze rozwiązanie do prezentacji nieruchomości. Dzięki wirtualnym środowiskom deweloperzy mogą pokazywać inwestycje, które dopiero są w fazie planowania. Jest to  doskonałe narzędzie do weryfikacji zainteresowania potencjalnych klientów. Do tej pory prezentacja planowanych inwestycji opierała się głównie o makiety lub mieszkania pokazowe. Gogle VR wykorzystujące smartfon pozwalają na pokazywanie wnętrz w najlepszej możliwej formie przy pełnej mobilności narzędzia.

 

Interakcje – klucz do zaangażowania klienta

Każdy z zestawów do wyświetlania wirtualnej rzeczywistości posiada własny system sterowania. W większości są to bezprzewodowe kontrolery lub jak w przypadku Samsung Gear VR wbudowany w gogle touchpad.

W przypadku oglądania mieszkania w wirtualnej rzeczywistości, dzięki takim rozwiązaniom mamy np. możliwość interakcji z wirtualnymi obiektami lub personalizacji wnętrza. Poniżej podajemy kilka przykładów funkcji o jakie można rozbudować realizację na gogle Samsung Gear VR.

 

Zmiana pory dnia

Ilość światła słonecznego, które dociera do pomieszczeń to jedna z kluczowych rzeczy dla potencjalnych klientów deweloperów mieszkaniowych. Za pomocą kilku kliknięć użytkownik gogli może zobaczyć jak jego mieszkanie będzie wyglądało w nocy oraz w ciągu dnia. Taka prezentacja jest możliwa dzięki wykorzystaniu silnika Unreal, który jest w stanie odwzorować strumień światła wpadający przez okna.

 

Wirtualna miarka

Wirtualna miarka to przykład funkcji, która dostarczy potencjalnemu klientowi więcej informacji na temat mieszkania. Umożliwia sprawdzenie rzeczywistego wymiaru lub powierzchni. Klient może dzięki temu np. sprawdzić ile farby musi kupić, aby pomalować daną ścianę.

 

Personalizacja wnętrza

Środowisko zaprojektowane komputerowo daje możliwość pokazania wnętrz w gotowej aranżacji. Do odwzorowania elementów wystroju wystarczą chociażby wizualizacje i projekty mieszkania. Przy użyciu kontrolerów np. touchpada w Samsung Gear VR, potencjalny klient może personalizować wnętrze, zmieniać kolor ścian lub materiał mebli z tych, które oferuje producent. Dzięki takim rozwiązaniom klient może w najlepszy możliwy sposób wizualizować sobie swoje przyszłe mieszkanie.

 

Prezentacja otoczenia inwestycji

Kolejnym elementem, w który może zostać wyposażona realizacja prezentująca nieruchomość jest jej otoczenie. Dzięki wykorzystaniu technologii skaningu laserowego (LIDAR) bardzo dokładnie możemy odwzorować to co będzie za oknem rzeczywistego mieszkania. Drugim sposobem na uzyskanie podobnego efektu będzie osadzenie budynku  w zdjęciu wykonanym w technologii 360. Oprócz samego widoku z okna możliwe jest również dodanie hałasu na zewnątrz. Posłuży to chociażby do sprawdzania przez klienta jakie wyciszenie gwarantują okna.

 

VR realnym narzędziem sprzedażowym

Większość właścicieli firm widzi w wirtualnej rzeczywistości jedynie narzędzie marketingowe lub atrakcję na targi. Co zrobić, aby gogle VR z wgranym mieszkaniem zaczęły stanowić dla nas skuteczne narzędzie sprzedażowe?

Świetnym rozwiązaniem będzie dodatkowa aplikacja na tablet dla sprzedawcy, dzięki której  zobaczy to co klient ogląda w goglach. Pozwoli to na wirtualne oprowadzanie po nieruchomości, z możliwością wskazywania poszczególnych zalet mieszkania w czasie rzeczywistym. Dzięki takiemu rozwiązaniu będziemy mogli również przenosić klienta we wskazane przez nas miejsce.

Kolejnym przykładem dodatkowej funkcji o jakie może zostać wzbogacona realizacja jest szczegółowy podgląd elementów wyposażenia. Użytkownik gogli przechadzając się po wirtualnym mieszkaniu za pomocą przycisku może przenieść się do dokładniejszej prezentacji. Nie widzi już mieszkania przed sobą, a jedynie ustawiony przed nim wybrany mebel. Obok mebla wyświetlają mu się szczegółowe informacje, ma opcję obracania obiektu oraz jego personalizacji (zmiana koloru lub materiału).

Zostaw komentarz